بچه های مهندسی پلیمر کاشان
Think Big , Act Big , Be Big ... بزرگ بیندیشید ، بزرگ عمل کنید ، بزرگ باشید
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

همزمان با بهره برداری از طرح تولید پلی استایرن انبساطی (EPS) بازار این محصول در ایران به سمت ثبات خواهد رفت.

مدیر پروژه طرح تولید پلی استایرن انبساطی (EPS) در شرکت کیمیا صنایع دالاهو گفت: ظرفیت تولید پلی استایرن در این مجتمع ۱۲۰ هزار تن در سال خواهد بود که ۶۰هزار تن آن در فاز نخست و مقدار باقی مانده در فاز دو به بهره برداری می رسد.

مریم حمیدیان زمان تعیین شده برای بهره برداری از فاز نخست را پایان سال ۹۲ اعلام کرد و افزود: هزینه لازم برای انجام این طرح ۱۴۰ میلیون دلار برآورد شده است.

بر پایه اعلام شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران میزان واردات این محصول در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۸۷ مطابق با آمار سایت گمرک ایران، به ترتیب برابر با ۱۱۲هزار و ۱۰۰ هزار تن بوده است که معادل ریالی آن در سال ۸۸ برابر با ۱۳۳۲ میلیارد ریال و در سال ۸۷ برابر با ۱۴۴۰ میلیارد ریال بوده است.

مجتمع پتروشیمی تبریز تنها تولید کننده پلی استایرن در ایران است که در حال حاضر تولید سه نوع انبساطی، معمولی و مقاوم را در برنامه تولید خود دارد. ظرفیت تولید پلی استایرن انبساطی این مجتمع ۱۵ هزار تن در سال است که سهم نوع غیر قابل اشتعال آن فقط ۲۰۰ تن در سال است. میزان مصرف پلی استایرن غیر قابل اشتعال که در تولید بلوک های پلاستوفوم سقفی استفاده می شود، در سال های اخیر افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید پلی استایرن انبساطی در شرکت کیمیا صنایع دالاهو شامل استایرن مونومر و پنتان مایع است که استایرن مونومر از طریق پتروشیمی پارس و پنتان از پتروشیمی نوری (برزویه) تامین خواهد شد.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 10 آذر 1391
نتایج تحقیقات پژوهشگران گروه نساجی دانشکده فنی دانشگاه گیلان که با استفاده از نوعی پلیمر دوستدار طبیعت موفق به تولید نانو الیاف برای تولید حسگر شده بودند در ژورنال ISI نمایه شد.

مهندس سید مجتبی علیزاده دربندی- مجری طرح، با بیان اینکه برای تولید این نانو الیاف از روش الکتروریسی استفاده شد، افزود: در نانوالیاف تولید شده از پلیمر “پلی یورتان” استفاده شد. این نوع پلیمر زیست تجزیه پذیر و دارای خواص کشسانی و الاستیکی بالایی است از این رو در تولید الیاف با کاربردهای مختلف به کار برده می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر پلیمر پلی یورتان از نانولوله های کربنی با وارد کردن به محلول پلیمری به عنوان تقویت کننده در کامپوزیت و بهبود خواص مکانیکی نانوالیاف استفاده شد که با ایجاد میدان الکتریکی توسط فرآیند الکتروریسی موفق به تولید نانوالیافی با قطر ۶۸ تا ۸۴۰ نانو متر شدیم.

تصویر SEM تهیه شده از نانو الیاف بر پایه پلی یورتان/نانو لوله های کربن

تصویر SEM تهیه شده از نانو الیاف بر پایه پلی یورتان/نانو لوله های کربن

مجری طرح یاداور شد: در این پروژه پارامترهای مختلفی از جمله تغییرات درصد نانولوله های کربنی و تغییرات ولتاژ اعمالی مورد مطالعه قرار گرفت ضمن آنکه در انجام مراحل فرایند ریسندگی با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی چون میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و استحکام سنجی و رساناسنجی خواص الیاف نیز بررسی شد.

دستگاه FT-IR برای بررسی گروه های عاملی و پیوندهای شیمیایی در نمونه مورد نظر

دستگاه FT-IR برای بررسی گروه های عاملی و پیوندهای شیمیایی در نمونه مورد نظر

 

میکروسکوپ الکترونیکی پویشی

میکروسکوپ الکترونیکی پویشی

علیزاده به کاربردهای الیاف تولید شده اشاره و اضافه کرد: عمده کاربردهای نانو الیاف های تولید شده در حسگرهای بخش پزشکی است. این نانو الیاف به عنوان داربست می تواند در ترمیم بافت مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این از این نانو الیاف می توان در تولید نانو فیلتراسیون به کاربرده شود.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 10 آذر 1391
سلول خورشیدی پلیمری شفاف مرئی ساخته شده با فرایند محلولی

سلول خورشیدی پلیمری شفاف مرئی ساخته شده با فرایند محلولی

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس موفق به ساخت نوع جدیدی از سلول‌های خورشیدی شفاف شده‌اند که پیشرفت بزرگی در تولید برق از پنجره‌های ساختمان‌ها و منازل با حفظ ویژگی شفافیت محسوب می‌شود.

این محققان در پژوهش خود به توصیف گونه جدیدی از سلول خورشیدی پلیمری پرداخته‌اند که بیشتر با جذب نور مادون قرمز و نه نور مرئی، به تولید انرژی می‌پردازد و در نتیجه، این سلول‌ها را تا ۷۰ درصد برای چشم انسان شفاف می‌کند. این دستگاه از یک پلاستیک فتوولتائیک ساخته شده که نور مادون قرمز را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند.

سلول‌های خورشیدی پلیمری به دلیل مزیت‌های آنها بر فناوری سلول‌های خورشیدی رقیب، موفق به جلب توجه بیشتری شده‌اند. دانشمندان همچنین در حال بررسی این سلول‌ها برای پتانسیل آنها در کاربردهای دیگر هستند.

چندین کاربری دیگر با دستگاه‌های پرکاربرد فتوولتائیک کاملا شفاف قابل اجرا است که از آن جمله می‌توان به فتوولتائیک ادغام شده در ساختمان و شارژرهای فتوولتائیک کاملاً شفاف ادغام شده برای دستگاه‌های الکترونیک قابل حمل اشاره کرد.

تلاش‌های پیشین برای ایجاد سلول‌های خورشیدی پلیمری شفاف و نیمه شفاف با شفافیت پایین نور مرئی و یا کارایی پایین دستگاه روبه‌رو بودند؛ چرا که مواد فتوولتائیک کاملاً شفاف پلیمری و رساناهای شفاف، بخوبی در طراحی و ساخت دستگاه اعمال نشده بودند.

این محققان سلول‌های خورشیدی پلیمری با کارایی بالا و دارای شفافیتی واضح را با الحاق پلیمر حساس به نور مادون قرمز، با استفاده از فیلم‌های کامپوزیت نانوسیم نقره، به عنوان الکترود شفاف، نمایش دادند. پلیمر فوتواکتیو نزدیک مادون قرمز بیشتر به جذب نور نزدیک مادون قرمز می‌پردازد اما به نور مرئی کمتر حساس است که عملکرد سلول خورشیدی و شفافیت در ناحیه طول موج مرئی را متعادل می‌کند.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 10 آذر 1391
به گزارش ˈنیوزویکˈ، دانشمندان توانستند نوعی سنگ ریزه درخشان تولید کنند که بدون نیاز به توان الکتریکی، امکان روشن کردن خیابان‌ها و جاده‌های خاکی را فراهم می‌کند.
این سنگ ریزه‌های درخشان با استفاده از مواد مصنوعی مانند رِزین و رنگ دانه‌های شب تاب ساخته شده‌اند.
در طول روز رنگ دانه‌های موجود در این سنگ ریزه‌ها بر اثر تابش نور آفتاب انرژی زیادی را جذب کرده و با تاریک شدن هوا شروع به درخشش می‌کنند.
این سنگ ریزه‌های درخشان، به هیچ وجه موجب آلودگی محیط نمی‌شوند و بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت نور تولید می‌کنند.
سنگ ریزه‌های درخشان در مقابل رطوبت و آب کاملاً مقاوم هستند و حتی در شب‌های بارانی نیز نور لازم را برای روشن کردن خیابان فراهم می‌کنند.


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 9 آذر 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic