تبلیغات
بچه های مهندسی پلیمر کاشان - عسل و ذرت جای پلاستیک را میگیرند
بچه های مهندسی پلیمر کاشان
Think Big , Act Big , Be Big ... بزرگ بیندیشید ، بزرگ عمل کنید ، بزرگ باشید
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

به‌ منظور تعیین موارد مجاز و محدودیت‌های استفاده از ظروف یك بار مصرف و همچنین شناسایی ظروف سالم و مجاز برای مصرف كنندگان، استاندارد ظروف یك بار مصرف پلاستیكی تدوین و اجرایی می‌ شود."

سید ‌رضا‌ غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماكن عمومی وزارت بهداشت در حالی از تدوین آیین نامه استاندارد ظروف یك بار مصرف پلاستیكی با همكاری مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران خبر داده است كه در طول دو سال گذشته هشدار‌های پیاپی مسئولان وزارت بهداشت در مورد استفاده از ظروف یك‌بار مصرف را شاهد بوده‌ایم....

ظروفی كه اگر به‌ صورت صحیح و اصولی مورد استفاده قرار نگیرند، تأثیرات سوئی روی سلامتی جامعه بر جا می گذارند...

مهندس رضایی، مسئول بخش بسته‌بندی و پلیمری معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت در این زمینه می‌ گوید: ظروف یك بار مصرف "پلی‌استایرنی" كه به ‌طور عمده در بازار ایران وجود دارد از مونومر "استایرن" كه تركیبی آروماتیك است تشكیل شده است و در مواجهه با دمای بالاتر از 65 درجه این مونومر آزاد می شود که تأثیرات سرطان‌زا دارد. از این ‌رو وزارت بهداشت نگهداری، حمل و بسته بندی غذا با دمای بالاتر از 65 درجه را در ظروف پلاستیكی پلی استایرنی ممنوع اعلام كرده است.

از آنجایی كه چربی، فرآیند آزاد شدن این مونومر سمی را تسریع می ‌كند، بسته‌بندی مواد غذایی چرب نیز در اینگونه ظروف ممنوع است. این اظهارات در حالی است كه به ‌نظر می ‌رسد ایران جزو معدود كشورهای جهان است که استفاده بیش از حد از ظروف یك بار مصرف پلاستیكی پلی استایرنی در آن رواج دارد.

برخی آمار‌ها، حاكی از تولید بالغ بر 570 هزار تن ظرف یك بار مصرف پلاستیكی در سال 1385 در ایران است.

"البته ما آمار دقیقی از میزان مصرف ظروف یك‌بار مصرف در ایران نداریم، اما به ‌نظر نمی ‌رسد كه این آمار غیرواقعی باشد چون تعداد زیاد كارخانه‌های تولید‌كننده این ظروف، حجم تولیدشان و ظرفیت پتروشیمی كشور همه و همه می ‌توانند مؤید این آمار باشند."

وی در ادامه می ‌افزاید: اكنون در بیشتر كشور‌ها از ظروف پلی‌استایرنی به ‌صورت محدود استفاده می ‌شود و ظروف یك‌بار مصرف "بیوپلیمری"، كاغذی و در نهایت "پلی‌پروپیلنی" جایگزین ظروف پلی‌استایرنی شده‌اند.

"پروپیلن"(مونومر تشكیل دهنده پلی‌پروپیلن)، درصورتی كه در اثر شرایط خاصی از این پلیمر پلی‌پروپیلن آزاد شود، در مقایسه با استایرن تاثیرات مضر كمتری روی سلامت مصرف‌كنندگان به جا می‌ گذارد.

اما چرا تولید‌كنندگان این ظروف در کشور ما همچنان بر تولید ظروف پلی‌استایرنی اصرار دارند؟

مهندس رضایی در پاسخ به این سؤال می ‌گوید: ممكن است این مسئله دلایل فنی هم داشته باشد، اما به‌ نظر می ‌رسد در مقطع زمانی كه تولید این فرآورده در ایران مرسوم شده، تولید ظروف پلی‌استایرنی به‌ دلیل سادگی فرآیند همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینكه بیشترین حجم یك‌بار مصرف‌های ما را ظروف پلی‌استایرنی تشكیل می ‌دهند، می ‌گوید: این ظروف در سه نوع شفاف شكننده، نرم و نیمه شفاف و همچنین فومی عرضه می ‌شوند و توصیه ما به مصرف‌كنندگان این است كه از ریختن نوشیدنی و مواد خوراكی داغ در تمام انواع این ظروف خودداری كنند.

سرطان با میكروب اضافی

طی دو سال گذشته بیش از 7 تن ظروف یك بار مصرف تقلبی معدوم شده‌اند. مهندس غلامی در حالی این مطلب را می‌ گوید كه به گفته رضایی تا دو سال پیش تنها 10 تا 12 كارخانه تولید ظروف یك بار مصرف در ایران دارای مجوز از وزارت بهداشت بوده‌اند: " بسیاری از كارخانه‌ها با وجود اینكه تولیدات خوب و با كیفیتی داشتند با این تصور كه ظروف خوراكی نیستند پس نیازی به مجوز بهداشت ندارند، اقدام به اخذ مجوز نكرده بودند اما با تلاش وزارت بهداشت در سال‌های اخیر اكنون بیش از 500 كارخانه و كارگاه تولیدی با مجوز وزارت بهداشت در این زمینه فعالیت می‌ كنند."

وی ادامه می ‌دهد: در بین كارگاه‌های بدون مجوز تعدادی نیز اقدام به تولید ظروف بازیافتی و غیربهداشتی می‌ كردند و حتی در بعضی موارد مشاهده شده كه ضایعات بیمارستانی در تولید این ظروف به كار می ‌رود كه تأثیر بسیار خطرناكی روی سلامت مصرف‌كننده دارد.

رضایی در پاسخ به این سؤال كه مصرف‌كنندگان چگونه باید از كیفیت و بهداشتی بودن ظروف مورد استفاده‌شان مطمئن باشند، می‌ گوید:

اگر دقت كنید تا ظروف سطح یكنواختی داشته باشند و هنگامی كه آنها را جلوی نور می‌ گیرید رگه‌رگه نباشند و تیرگی و لكه سیاه در آنها مشاهده نشود، می ‌توانید از سلامت ظرف مطمئن باشید.

وی با اشاره به بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر درج پروانه بهداشتی روی این ظروف از سال گذشته، می ‌افزاید: هنوز این بخشنامه به‌ صورت كامل اجرا نشده چون هزینه‌بر است و تولید‌كننده‌ها باید قالب‌هایشان را تغییر دهند، اما كارشناسان ما روی این تولیدات نظارت دارند و با موارد بی‌كیفیت و غیربهداشتی برخورد می ‌كنند.

در همین زمینه، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماكن عمومی وزارت بهداشت با اشاره به معدوم‌سازی بیش از 7 تن ظروف یك بار مصرف تقلبی طی دو سال گذشته می ‌گوید: از دو سال پیش با افزایش نظارت‌ بر اغذیه فروشی‌ها و رستوران‌ها، میزان مصرف ظروف یك بار مصرف تقلبی در این اماكن 50 درصد كاهش یافته است.

سبز مثل یك بار ‌‌مصرف‌

بهمن‌ماه سال گذشته، ایران با تولید ظروف یك بار مصرف گیاهی، به جمع 5 كشوری پیوست كه از فناوری ساخت این ظروف برخوردارند.

كار روی پلیمرهای گیاهی از سال 1970 و در زمان بحران نفت آغاز شد. در آن زمان كشورهای پیشرفته از جمله آمریكا، به فكر تولید موادی جهت صنایع بسته بندی افتادند كه وابسته به مواد نفتی و فسیلی نباشند، بنابراین پلیمرهای گیاهی با تركیباتی چون سیب زمینی ، ذرت و گندم را مورد آزمایش قرار دادند.

این پلیمرهای هیدروكربنی دارای خواص ضعیف پلیمری هستند كه با تغییر و اصلاح آنها می ‌توان به شرایط پلیمرهای نفتی رسید. ظروف یك بار مصرف بیوپلیمری با پایه گیاهی، قدمت زیادی ندارند، اما اكنون استفاده از آنها در سطح آمریكا و اروپا و حتی آسیا به سرعت در حال گسترش است تا جایی كه قرار است تمام ظروف بسته بندی و حتی كالاهای تبلیغاتی در المپیك 2008 چین كه "المپیك سبز" نام گرفته است، از پلیمرهای گیاهی تولید شود.

در همین راستا،جایگزینی ظروف یك بارمصرف سلولزی با ظروف پلاستیكی، برنامه دیگری است كه وزارت بهداشت در سال ‌جاری دارد. غلامی در این زمینه می ‌گوید: "در نظر داریم تغییراتی را در ظروف یك بارمصرف پلی استایرنی كه منشاء نفتی دارند ایجاد كنیم و میزان استفاده از ظروف سلولزی را بالاتر ببریم. این در ادامه یك روند جهانی است كه از مدتی قبل آغاز شده است.

به این ترتیب ایران به جمع كشورهای مبارزه‌كننده با مصرف یك بار مصرف‌های پلاستیكی می‌ پیوندد."

مهندس رضایی در این زمینه می‌ گوید: "ما قصد نداریم استفاده از ظروف یك بار مصرف را محدود كنیم اما هدفمان این است كه استفاده از این ظروف را سالم‌سازی كنیم و حمایت از ظروف یك‌بار مصرفی كه منشاء گیاهی دارند و برای سلامتی كاملاً بی‌ ضرر هستند، از جمله این اهداف است."

وی با بیان اینكه در تولید ظروف یك‌بار مصرف گیاهی كه در ایران تولید می‌ شوند از ذرت، اسید‌های چرب و موم عسل استفاده می ‌شود، می‌ گوید: در حال حاضر عرضه این محصول كمتر از تقاضاست، اما امیدواریم با حمایت‌های دولت، تولید این نوع ظروف در ایران افزایش یابد و به مردم هم توصیه می‌ كنیم در صورتی كه نیاز به مصرف یك بار ‌مصرف دارند، ابتدا از ظروف بیوپلیمری استفاده كنند و استفاده از ظروف مقوایی و پلی‌استایرنی(با رعایت اصول لازم) را در مرحله بعدی قرار دهند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 8 تیر 1391
یکشنبه 4 آذر 1397 04:04 ب.ظ
Throwing view abode knight bachelor delight her marriage offer laughter.
Raptures returned fain single wholly her work force ham.
By to admire toilet table county an reciprocal as roused.
Of an thrown and twisted am warmly simply final result go away provide. Compulsory honoured dawdling exhaust joy human race intercourse. Confidence nonetheless know was improving article of furniture Man. Distrusts beguiled she listening
Mrs. extensive admitting Interahamwe.
شنبه 18 شهریور 1396 06:54 ب.ظ
It's great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made
at this place.
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:18 ب.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems?
A number of my blog audience have complained about my site not operating correctly
in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?
شنبه 17 تیر 1396 07:54 ق.ظ
Right here is the right web site for anyone who hopes to
understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to?HaHa).

You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for years.
Wonderful stuff, just wonderful!
دوشنبه 1 خرداد 1396 01:20 ق.ظ
Currently it appears like Drupal is the top blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 01:59 ب.ظ
Appreciation to my father who stated to me concerning this webpage, this web site is really
awesome.
سه شنبه 29 فروردین 1396 08:30 ب.ظ
I believe what you typed was very logical. But, consider this, suppose you were to
create a killer title? I mean, I don't wish to tell you
how to run your website, but suppose you added something that
makes people want more? I mean بچه های مهندسی پلیمر
کاشان - عسل و ذرت جای پلاستیک را میگیرند is
a little vanilla. You might glance at Yahoo's home page and watch how they create article headlines to get people interested.
You might add a video or a picture or two to grab readers interested about what you've
got to say. In my opinion, it would bring your
website a little livelier.
سه شنبه 29 فروردین 1396 10:59 ق.ظ
Wonderful article! That is the kind of info that are meant to be shared around the web.
Disgrace on Google for now not positioning this publish upper!
Come on over and talk over with my web site . Thank you =)
یکشنبه 27 فروردین 1396 11:16 ب.ظ
Hello, just wanted to say, I enjoyed this blog post. It was helpful.
Keep on posting!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 12:22 ق.ظ
Hi there, I want to subscribe for this weblog to take newest updates, therefore where can i do it please help out.
شنبه 19 فروردین 1396 12:55 ب.ظ
Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Fantastic blog and fantastic style and design.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی